Možná se jako spousta jiných rodičů zamýšlíte nad tím, jakému sportu by se Vaše dítě mělo věnovat. UNESCO vyhlásilo judo jako nejlepší sport pro děti od 4 do 12 let pro jeho všestrannost a to jak po stránce fyzické, tak i psychické.
Pokud se Vám judo líbí, ale stále ještě váháte, je tento článek určen právě Vám. Judo je velmi komplexní sport a zde si můžete přečíst 11 důvodů, proč je judo lepší než kolektivní sport…
1. Sebeobrana
Hlavním důvodem, proč většina lidí věnuje bojovému umění je sebeobrana a judo je skvělý způsob, jak se naučit bránit. Nejenom, že judo Vaše děti naučí techniky jak se bránit, ale také způsob jak o vlastní obraně přemýšlet. Také si zde děti vybudují potřebné reflexy, které jim dají jistotu, že jsou schopny se ubránit.
2. Sebevědomí
Jako se děti v technice bojového umění postupně zdokonalují, dodává jim to zdravou sebedůvěru. Stávají se více sebevědomé a sebejisté. Tento pocit si děti odnesou i mimo prostor tatami do civilního života.
3. Pásy a umístění
Možná, že to na první pohled zní jako hloupý důvod, ale byli byste překvapeni, jak pásy (technické stupně) a hodnocení výkonnosti při zápasech pomůže vybudovat důvěru Vašeho dítěte v bojové umění a jeho touhu uspět. Pro nezasvěcené: většina bojových umění používá systém barevných pásů, aby tak označily úroveň technické vyspělosti zápasníka. To je zejména pro děti obrovská motivace. Jakmile získají svůj první barevný pás nespokojí se s tím a hned se rozhlíží co mohou udělat pro získání dalšího, vyššího technického stupně. Pásy jsou skvělý způsob, jak pomoci dětem sledovat svůj pokrok a motivovat je k vyššímu úsilí.
4. Disciplína
Mantra všech bojových umění je „Cvičení dělá mistra“. Děti tak neustále opakují jednotlivé techniky a průpravné cviky s důrazem na nejmenší detaily. Vše stále znovu a dokola. K tomu se přidá cvičný nebo soutěžní zápas, kde děti musí prokázat tvůrčí způsob při použití jednotlivých technik. To vše se děje pod dohledem jasných pravidel a postupů, které se musí dodržovat. Děti to učí respektovat nejen pravidla, ale také jeden druhého, ať už jsou to kolegové z oddílu, nebo soupeři ze soutěží. Judo je také naučí jak je důležité něco trpělivě nacvičovat, aby dosáhly vysněného cíle.
5. Důraz na individuální úspěch
Například v basketbalu je na začátku utkání 5 hráčů. Zřídka jsou to však jediní hráči, protože jsou tam i další, kteří postupně během hry střídají. Znamená to, že každý zápas někdo musí začít sezením na střídačce. To platí pro většinu kolektivních sportů. V kolektivních sportech jsou i jiné konotace. Přestože týmová práce a sportovní duch zdobí kolektivní sporty, v určitém okamžiku budete muset svému dítěti vysvětlit, proč není v základní sestavě nebo proč hrál pouze tolik a tolik minut, zatímco jeho kamarád o pět minu více. Judo je individuální sport – každý dostane svou příležitost a je pouze na něm, jak s ní naloží. Ano, vaše dítě nemusí být ve své kategorii šampion, ale bude to proto, že se snažil a prohrál s někým, kdo je momentálně lepší. Ne proto, že nebyl mezi vyvolenými, kteří mezi těmi, co sedí na střídačce zrovna dostali svou příležitost. Vaše dítě také nebude ve vleku ‚špatného týmu‘, pokud bude mít své vlastní ambice vyniknout. Vzhledem k tomu, že každé dítě má možnost ukázat své schopnosti, neexistuje zde žádný obětní beránek, ne kterého se v kolektivním sportu případná prohra může svést.
6. Rovnost pohlaví
Většina rodičů zvažuje judo jako sport vhodný pro své syny, ale téměř nikdo si nedokáže představit, že by judo mohly dělat i jejich dcery. I když se Vám to možná nebude zdát, judo je jeden z mála sportů, kde mají všichni rovné příležitosti. Pro získání technického stupně (pásu) musí jak chlapci, tak dívky prokázat naprosto stejné znalosti a dovednosti. Stejně tak je tento sport vhodný pro sourozence, kteří mohou judo trénovat spolu (a to vůbec nezmiňujeme výhodu, že jsou oba ve stejný čas na stejném místě). Spoustě dívek tento sport umožní vyniknout a třeba i dosáhnout olympijských met.
7. Trénink
Typický trénink judo se skládá z rozcvičení, výuky resp. procvičování technik a cvičného zápasu. Zahřívání a praktická cvičení tvoří většinu času. Cvičením se každému dítěti dostane pravidelný pohyb, který přispěje k přirozenému vývoji jeho nebo jejích svalů a také mu pomohou vybudovat silnější kardiovaskulární systém. I v nejaktivnějších kolektivních sportech jako jsou basketbal, hokej, nebo fotbal děti nedostanou tolik možností pro svůj fyzický rozvoj jaku u judo jednoduše proto, že většinou netrénují všichni po celou dobu a pokud ano, tak je hra často přerušovaná.
8. Respekt k síle
Jedna z prvních věcí, kterou rodiče často řeší je, jestli „moje dítě bude používat tento sport, aby ublížilo jiným“. Přestože se jedná o legitimní otázku, rodiče se jí nemusí bát. Trenéři dětem vštěpují, že to, co se v dojo naučí zde také zůstane a nesmí být použito k šikanování ostatních. Jak se děti postupně technicky vyspívají, naučí se respektovat jejich nově nabytou sílu a techniku a šikanou budou opovrhovat.
9. Soutěž
Stejně jako v kolektivních sportech je judo o soutěži. Soutěž je ideální pro děti – mohou si vyzkoušet své schopnosti a ukázat pokrok, kterého dosáhli. Na rozdíl od kolektivních sportů, mohou děti případnou prohru svádět jen a pouze na sebe, nikoliv na někoho druhého v týmu. To jim ale také dává pocit úcty k jejich soupeři, stejně jako motivaci udělat příště věci lépe. Na rozdíl od kolektivních sportů, které většinou pokračují v soutěži po celou sezónu, každý turnaj judo znamená nový začátek. Navíc v judo ani první prohraný zápas ještě neznamená, že nezískáte alespoň bronzovou medaili.
10. Můžete to dělat s nimi
Judo patří mezi ty sporty, které můžete začít a provozovat v jakémkoliv věku. Můžete tak sledovat pokrok svých dětí, zatímco ony mohou sledovat ten Váš. Máte-li na to doma vhodný prostor, můžete cvičit spolu a učit se jeden od druhého. Společně si tak můžete zvyšovat svou fyzickou kondici. Sice také můžete hrát se svými dětmi basketbal u Vás na dvorku, ale není to prostě totéž, jako společně postupovat technickými stupni a technikami judo.
11. Nekonečná sezóna
Mnoho kolektivních sportů jsou sezónní, buď jako fotbal venku, nebo za zvláštních podmínek (jako lyžování nebo hokej). Judo můžete provozovat celoročně. Jak je zmíněno výše – nepovedený turnaj nic neznamená a na dalším turnaji se začíná znovu. Tréninkový plán však zůstává stále stejný. To dětem dává jistotu a také to pomáhá vybudovat disciplinu. Na druhé straně pak dětí vidí, jakých pokroků v mezidobí dosáhly.
Pokud Vás to stále nepřesvědčilo, nabízíme jako prémii další 4 důvody:
12. Budou trénovat i své myšlení
Zatímco většina bojových umění učí bojovou strategii, judo opravdu učí mnohem více. Naučí děti Kuzushi (umění porušení rovnováhy soupeře), techniky házení, ale učí i mechanickou fyziku. Učí také kombinované techniky a jejich návaznost, schopnost improvizace, ale také poskytnou skromné základy japonštiny – jazyku, který je ostatním na míle vzdálený.
13. Judo není o hrubé síle, ale o kontrole
Jigoro Kano (zakladatel judo) vždy zdůrazňoval koncepci maximální účinnosti. Na většinu technik juda není nutné použít hrubou sílu, ale využít pohyby soupeř a jeho síly proti němu. Na druhé straně je duševní síla jedním z nejdůležitějších faktorů při soutěžích.
14. Vaše dítě získá smysl pro koordinaci
V judo se nejen využívá pohybu soupeře, ale velmi důležité je také načasování techniky. Mnoho technik jednoduše nebude fungovat, pokud nebudou pohyby nohou, rukou, boků a hlavy správně a přesně načasovány. Jak bude Vaše dítě pokračovat v nácviku judo, bude se učit stále složitější hody a bude na ně muset vynaložit lepší reflexy a koordinaci pro konečný výsledek.
15. Judo je univerzální
Pokud budete cestovat do jiného města nebo státu, může být u jiných bojových umění najít to stejné, na které jste zvyklí, abyste se mohli zapojit do tréninku, nebo nějaké soutěže. ne tak u judo, protože techniky a principy jsou v podstatě univerzální po celém světě. Můžete jet do Japonska, Izraele, Kazachstánu, nebo na Kubu, ale techniky jsou stále stejné. Na druhou stranu Vás nesmírně může obohatit jiný styl výuky a přístupu, které se v jednotlivých místech a oddílech mohou lišit.
Judo je judo. Je to sport, kterého se Vaše dítě bude držet i v dospělosti, protože pro něj vždy bude snadné najít si nějaké dojo pro trénink a i když místo může být jiné, technika a vybavení jsou stále stejné a univerzální po celém světě.