Nejčastější otázky

Je judo drahé?

Možná se to nezdá, ale judo patří mezi nejlevnější sporty, kterým se Vaše dítě může věnovat. Judo, které se cvičí v tělocvičně navíc není závislé na počasí, takže máte pro své dítě v průběhu celého školního roku aktivitu, při které se může dosyta vyřádit.

Mimo aktivity během školního roku pořádá Judo Beroun také letní tréninkové kempy (soustředění), kde mají děti kromě dvoufázového tréninku i řadu klasických volnočasových a typicky tábornických aktivit. Děti mají na kempu zajištěné stravování formou plné penze (snídaně, obědy, večeře, dopolední i odpolední svačiny a celodenní pitný režim) a nepřetržitý dohled minimálně dvou kvalifikovaných trenérů.

Co k judo potřebuji?

Judo se cvičí na pružných žíněnkách, tkzv. tatami, která má každý oddíl judo k dispozici. Na úvodní tréninky začátečníkům postačí tepláky a nějaká mikina, pokud možno z pevnější látky, obojí by mělo být bez zipů a knoflíků, kterými by se cvičenci mohli zranit. Kromě cvičebního úboru také potřebují pantofle pro přechod ze šatny do tělocvičny, případně z tělocvičny na toaletu. Toto základní vybavení slouží pro první tréninky, které jsou zpravidla zkušební, aby si děti i rodiče mohli vyzkoušet, zda jim sport bude vyhovovat a chtějí se mu věnovat i nadále. Pokud ano, je nutné si pro plnohodnotný trénink pořídit kimono speciálně určené pro judo. Toto kimono se sestává z pevného kabátu s hrubým límcem, kalhot a pásku. Ceny se pohybují od 500,- Kč výše. Na trhu jsou v současné době k dostání kimona pro různá bojová umění. Je však nutné zakoupit pouze speciální kimono pro judo, které silné a je určené k velkému namáhání během nácviku technik. Jiná kimona se velmi rychle roztrhají a prvotní úspora se pak může velmi prodražit.

Jak vypadá trénink judo?

Prvním rokem jsou tréninky zaměřené na všestranný pohybový rozvoj a zvýšení obratnosti. Převážnou část tréninků tvoří skupinové hry, gymnastická příprava a postupně se zařazují i základní techniky judo. Nácvik technik začíná nácvikem pádů, jejichž zvládnutí je nezbytným předpokladem pro pozdější nácvik technik hodů. Zároveň s nácvikem technik v postoji (hodů) jsou nacvičovány i techniky na zemi, zejména techniky držení. Po 2-3 měsících tréninku se v malých objemech začnou zařazovat i tkzv. cvičné zápasy (randori), které v praxi prověří nabyté dovednosti. Po půl roce tréninku by měli cvičenci bez problémů zvládnout 6-10 základních technik a podle svých schopností se mohou začít připravovat na složení zkoušky na 6/5 Kyu – nejnižší žákovský technický stupeň. Po úspěšném složení zkoušky se cvičenci mohou začít zúčastňovat některých regionálních soutěží.

Není judo pro děti škodlivé?

Mládežnické judo není o nic víc nebezpečné, než jakékoliv jiné sportovní aktivity. Zranění jsou v mládežnických kategoriích velmi zřídka, bohužel stejně jako i při jakékoliv jiné aktivitě se nedá zcela vyloučit. Avšak na rozdíl od neorganizovaného sportu je u tréninku judo vždy přítomen kvalifikovaný trenér, který dohlíží na trénink svých svěřenců a pomáhá toto riziko minimalizovat. Judo také všestranně rozvíjí všechny tělesné partie a pomáhá tím k rovnoměrnému fyzickému rozvoji mladých cvičenců.

Kdy je nejvhodnější začít s tréninkem judo?

Judo patří mezi tradiční japonská bojových umění a lze trénovat v jakémkoliv věku. Optimální věková hranice, kdy s judo začít je obecně považována kolem 6 let věku. Protože je ale judo sport, který lze provozovat celoživotně, začít se dá kdykoliv i v pokročilém věku. Vždy je důležitá chuť začít.

Je judo vhodné pro ženy/dívky?

Jak se jinde na našich stránkách můžete dočíst, princip judo není založen na fyzické síle, ale na technice provedení jednotlivých chvatů. Proto také judo provozuje bezpočet dívek a žen. V nižších mládežnických kategoriích se dokonce dívky utkávají s chlapci a to často velmi úspěšně. Nezanedbatelným faktorem při zvažování vhodnosti judo pro dívky je, že u tohoto sportu si do běžného života odnesou základy sebeobrany, které se jim kdykoliv mohou hodit.

Napsat komentář